DIPON Epoxyplast 3D B20 JewelCast 3 kg - Čirá epoxidová pryskyřice na šperky a drobné dekorace

Kód: 6445/003000
1 347 Kč 1 113,22 Kč bez DPH 449 Kč / 1 kg
SKLADEM (>5 ks)
Můžeme doručit do:
16.7.2024
Možnosti doručení

Čirá licí epoxidová pryskyřice pro malé odlitky, síla odlitku 0,1 - 2 cm (při max 22 °C) , vytvrzuje již od 15 °C, tvrdost 83 SHORE D, VOC 0 g/L, mísící poměr váhový 2:1, lze brousit za 2 - 3 dny, velikost balení 3 Kg (2 Kg složka A - pryskyřice + 1 Kg složka B - tvrdidlo)

Detailní informace

Detailní popis produktu

EPOXYPLAST 3D B20 JAWELCAST - Křišťálově čirá odlévací epoxidová pryskyřice

EPOXYPLAST 3D B20 Jawel Cast je nízko-viskózní křišťálově čirá odlévací epoxidová pryskyřice určená pro odlévání malých odlitků o síle až 0,1 - 2 cm.  Licí pryskyřice EPOXYPLAST 3D B20 Jawel Cast vytvrzuje již při nízkých teplotách od 15°C, což ocení všichni především v zimním období, kdy je vytápění výrobník prostor velmi nákladné. Pryskyřice je odolná proti UV záření, odolná proti žloutnutí a má vysokou přilnavost a dobrou tekutost. Pryskyřice EPOXYPLAST 3D B20 Jawel Cast má velmi dobré přirozené odpěňování.

Lze použít na designové lité podlahy a 3D.

DIPON Epoxyplast 3D B20 JEWELCAST

Klíčové vlastnosti pryskyřice EPOXYPLAST 3D B20 Jawel Cast

 • Křišťálově čirá - vylepšené nové složení
 • Odolná proti UV záření, ochrana s HALS a UV blokátory
 • Síla odlitku 0,1 - 2 cm
 • Poměr míchání 2:1 váhově (pryskyřice : tvrdidlo)
 • Doba zpracovatelnosti (20°C) až 70 min v závislosti na množství materiálu
 • Ultra (diamantově) čirá v obou složkách
 • Nízká viskozita
 • Bez rozpouštědel - VOC 0 g/L
 • Netoxický, BPA free, bez zápachu
 • Ideální teplota zpracování 15 - 22 °C
 • Lze brousit (20°C) po cca 2-3 dnech
 • Velmi nízké smrštění (<0,1 %)
 • Minimální množství směsi* A+B: 90 gramů, doporučeno 120 gramů (80+40)
 • Kompatibilní např. se dřevem, betonem, sklem, kovem, skleněnými a uhlíkovými vlákny, přírodním kamenem, křemičitým pískem, mramorem, žulou

*Pokud množství směsi klesne pod minimum 120 gramů, může se doba vytvrzování prodloužit. Je také možné, že vznikne hmota, která není zcela homogenní a exotermická reakce je příliš nízká na to, aby mohl obrobek zcela ztvrdnout. Doporučené minimální množství směsi je 90 gramů (A 60 gramů + B 30 gramů), doporučené množství je 120 gramů (80 gramů A + 40 gramů B).

DIPON Epoxyplast 3D B20 JEWELCAST

Odolná proti UV záření

Unikátní složení nabízí vynikající odolnost proti UV záření. Odolná proti žloutnutí v čase.
DIPON Epoxyplast 3D B20 JEWELCAST

Malé odlitky až 2 cm

Umožňuje odlévání malých odlitků až o síle 2 cm (při 20°C).
DIPON Epoxyplast 3D B20 JEWELCAST

Doba zpracovatelnosti až 70 min

Dlouhá doba zpracovatelnosti až 70 min poskytuje dostatek času pro míchání, pigmentaci a odbublinkování směsi. Závislosti na množství materiálu.
DIPON Epoxyplast 3D B20 JEWELCAST

Vytvrzuje při teplotě od 15 °C

Vytvrzuje již při nízkých teplotách od 15 °C, což ocení všichni hlavně v zimních měsících, kdy je vytápění výrobních prostor finančně náročné.
DIPON Epoxyplast 3D B20 JEWELCAST

Nízká viskozita, křišťálově čirá, bez bublin

Nízko-viskózní a vysoce transparentní epoxidová pryskyřice s vynikající UV odolností pro širokou škálu aplikací, jako jsou vysoce transparentní skleněné nebo barevné umělecké a dekorativní aplikace. Od nejmenších odlitků a tácků až po středně velké průhledné odlitky, jako jsou servírovací prkénka, charcuterie desky a šperky.

Nízká viskozita umožňuje velmi rychlé odbublinkování

Dlouhý čas zpracovatelnosti

Po odlití bubliny velmi rychle stoupají nahoru a s lehkostí se uvolňují. Tomu napomáhá dlouhý čas zpracovatelnosti, který je až 70 minut. Tento čas odpovídá množství směsi cca 200 g. V závislosti na množství směsi se čas zpracovatelnosti snižuje.

 

DIPON Epoxyplast 3D B20 JEWELCAST
DIPON Epoxyplast 3D B20 JEWELCAST

Primární použití odlévací epoxidové pryskyřice EPOXYPLAST 3D B20 JAWELCAST

 • Odlévání malých dekoračních předmětů a šperků
 • Výroba menších odkládacích tácků
 • Designové lité podlahy a 3D
 • Zalévání předmětů, květin
 • Výroba odlitků, kde je očekávaná / nutná vynikající průhlednost
 • Odlévání malých odlitků
 • Uzavírání pórů dřeva (penetrační pryskyřice)

Jak používat odlévací epoxidovou pryskyřici EPOXYPLAST 3D B20 JAWELCAST

Před zahájením práce vždy zkontrolujte, zda nevykrystalizovala složka epoxidové pryskyřice (složka A). Více informací naleznete v technickém listu pod bodem "Krystalizace (mléčná, viskózní nebo zakalená hmota ve složce A)"

Aplikace a použití

 1. Zkontrolujte okolní teplotu, je to nejdůležitější parametr vedle objemu odlévání. Úspěšná aplikace závisí na teplotě v místnosti a použitém množství / objemu směsi pryskyřice a tvrdidla. Příliš vysoká pokojová teplota může vést k velmi silné exotermické reakci, která má za následek žluté zbarvení, praskání a tvorbu páry ve směsi.
 2. Před použitím zkontrolujte v předběžném testu snášenlivost materiálů, které mají být natřeny / zality.
 3. Doporučený postup pro co nejpřesnější měření všech složek je podle hmotnosti, váží přesně v poměru 100:50 nebo 2:1 hmotnostních dílů na základě složky (A). Odchylka, byť nepatrná, má za následek prodloužené nebo neprobíhající tvrdnutí. Přidání příliš velkého množství tužidla zvyšuje elasticitu materiálu a snižuje tvrdost SHORE D. Příliš mnoho složky A má za následek trvale lepivý film, který již není v důsledku polyadice vratný. Maximální odchylka v rozsahu tolerance je 0,1 %.
 4. Dodržujte doporučenou dobu míchání tři až čtyři minuty a poté přelijte do čisté nádoby a znovu míchejte po dobu tří až čtyř minut, abyste dosáhli maximálně homogenní směsi. Míchací nádobu použijte pouze jednou. Poté nechte směs před litím asi 15-25 minut odstát, aby se samo-odvzdušnila. Směs je možné umístit do vakuové komory pro excelentní odstranění bublin.
 5. Dodržujte doporučený maximální počet otáček pro míchání obou složek, což je 300 ot./min. čímž zabráníte vzniku vzduchových kapes při míchání nebo je snížíte na minimum. Ruční míchání se doporučuje pro menší množství do cca 1 kg.
 6. Aby nedocházelo k vytečení směsi v důsledku dlouhé doby vytvrzování, je třeba zajistit úplné utěsnění formy. K tomu je vhodná polypropylenová páska DIPON, kterou lze po vytvrdnutí od formy snadno oddělit. Volitelně je možné použít separační vosk.
 7. Dřevěné, porézní a savé podklady utěsněte (penetrujte) vysoce reaktivní epoxidovou pryskyřicí, HoneyResin nebo EpoxyPlast 100 P, aby se zabránilo pronikání epoxidové pryskyřice do materiálu a tvorbě nadměrného množství vzduchových bublin. Před litím musí být penetrační nátěr vytvrzen. Pro ideální spojení se doporučujeme vytvrzenou penetrační vrstvu přebrousit hrubým brusným papírem P100.
 8. Vzduchové bubliny obvykle samy popraskají díky vynikajícímu samo-odvětrávání. K popraskání vzduchových bublin na povrchu lze použít Epoxy AB Corrector Spray, plamenový hořák nebo horkovzdušnou pistoli ze vzdálenosti cca 15-20 cm.
 9. Je důležité si uvědomit, že nátěry / odlitky, které jsou vystaveny dlouhodobému UV záření, mohou lokálně změnit barvu. Jakékoli zabarvení nemá vliv na vlastnosti materiálu.
 10. Zabraňte tomu, aby se vlhkost pohybovala nad 60 %.

Tipy a triky, jak zabránit tvorbě šmouh (tvotbě karbamátu) na povrchu epoxidová pryskyřice:

 • Jev, který se čas od času vyskytuje, jsou pruhy na povrchu odlitku pokud odléváte nízkou tloušťku odlitku. Vysvětlím, proč se tvoří a jak jim lze předcházet. 
 • Tužidla na bázi aminů jako je B20 JewelCast vážou vlhkost (jsou hygroskopická). Jakmile tyto látky reagují s vlhkostí, vznikají vedlejší produkty karbamátu amonného (vrstva karbamát/hydrát). 
 • To se projevuje jako červenání a vizuálně vnímatelné jako vodní skvrny. Výrobky s delší dobou zpracovatelnosti (např. pryskyřice s velkou tlošťkou odliku) jsou výrazně náchylnější k tvorbě karbamátu (aminové ruměnce/výkvěty), protože trvá déle, než gelovatí. To zvyšuje riziko výkvětů způsobených interakcí s vlhkostí ve vzduchu v kombinaci s tvrdidlem na bázi aminů. 
 • Čím nižší je přijaté množství vlhkosti, tím nižší je exotermie a tím větší riziko. EpoxyPlast 3D B20 JewelCast má vynikající odvzdušňovač a také vynikající odolnost proti UV záření s výškou odlitku 20 mm. Této síly odlitku lze dosáhnout pouze s vhodnou reaktivitou tvrdidla, aby se zabránilo příliš "velké" exotermické reakci. 
 • Například 50 mm odlitek není možné vyjmout z formy čistý a bez bublin během několika hodin. 
 • Toto funguje pouze s nízkoreaktivním tvrdidlem, které řídí celý proces vytvrzování. Různé pryskyřice jsou vysoce reaktivní, jako je HoneyResin, který je formulován pro výšku odlitku až 6 mm.  
 • Díky vysoké reaktivitě se v průběhu exotermie rychle hromadí teplo, takže k poškození povrchu, např. aminovou anomálií, nemůže téměř vůbec dojít. Na rozdíl od B20 JewelCast však není možné odlévat speciální tvary s vyšší licí výškou. Ale B20 JewelCast lze použít i pro vrchní vrstvy - bez Amine Blush. V několika následujících krocích vám ukážeme, jak na to. 

Co dělat s pruhy resp. jak zabránit výkvětům? Díky následujícím pokynům jsou pruhy minulostí:

 • Krok 1:  Správné promíchání (3-4 min. + přelití do čisté nádoby + znovu promíchat 3-4 min.)
 • Krok 2 : Zesílení exotermické reakce:  Po promíchání nechte pryskyřici v nádobě. Tento proces se také nazývá „stupňování“. Namíchaná, přelitá a remixovaná epoxidová pryskyřice se doporučuje nechat odstát, dokud nedosáhne alespoň 35 stupňů, ideálně 37 stupňů Celsia na povrchu (měřeno laserovým teploměrem).
 • Krok 3 : Finální zalévání. V ideálním případě je výška odlitku alespoň 3 mm. Tento proces však funguje i u 1 mm odlitku. V závislosti na okolní teplotě může být nutné nechat pryskyřici kontrolovaně zahřát na cca 40 stupňů.
 • Pozor: Dbejte prosím na to, aby se pryskyřice příliš nezahřívala, protože v takovém případě může začít vřít vlivem vysokou teplotou.
 • Poznámka : Dávejte pozor na kolísání teploty a vlhkosti. Ideální vlhkost je 40 až 60 %, ale lze ji zvýšit zesílením exotermické reakce. 
 • Další tip: Kontrolované vytvrzování při teplotách výrazně nad 23 stupňů Celsia je vhodnější než vytvrzování při nízkých teplotách.
 • Upozorňujeme, že tyto pokyny platí pro odlitky do tloušťky cca  3,5 - 4 mm (0,35 - 0,4 cm) . Od cca 4 mm je exotermická křivka dostatečná, aby zabránila výkvětu. Při vyšších okolních teplotách a maximální výšce odlitku 20 mm (např. B20 JewelCast) může docházet k silné exotermické reakci, která může způsobit roztržení nebo dokonce "var" pryskyřice. V zásadě platí: čím kratší doba zpracovatelnosti, tím rychlejší doba gelace a nižší maximální výška odlitku.

 

Čištění

Pro čištění použitých aplikačních předmětů použijte aceton nebo univerzální ředidlo. Jakmile epoxidová pryskyřice vytvrdne, lze ji odstranit pouze pomocí broušení. Doporučuje se čistit ihned po použití.

DIPON Epoxyplast 3D B20 JEWELCAST

Doporučení pro používání a skladování odlévací epoxidové pryskyřice EPOXYPLAST 3D B20 JAWELCAST

 • Pryskyřice by měla být skladována na suchém místě, minimální teplota 10 °C
 • Chraňte před slunečním zářením
 • Uchovávejte mimo dosah dětí.
 • Pryskyřice a tužidlo by neměly být skladovány v otevřené nádobě
 • Aplikace by měla být prováděna tam, kde je vlhkost pod 60% a teplota mezi 15 - 22 °C. V případě potřeby použijte odvlhčovač
 • Pryskyřice by měla být použita do jednoho roku od nákupu

Důležité pokyny a BEZPEČNOST

Krystalizace (mléčná, viskózní nebo zakalená hmota ve složce A)

 • Skladování pod 20°C může urychlit krystalizaci. 
 • Vykrystalizované složky se dekrystalizují opatrným zahřátím na přibližně 55 až 70 °C po dobu několika hodin v horké vodní lázni v závislosti na velikosti nádoby. 
 • V zásadě je důležité udržovat dobu dekrystalizace co nejkratší
 • Maximální teplota by 70°C  neměla být překročena
 • Poté, co epoxidová pryskyřice (složka A) dekrystalizuje, nechte ji vychladnout na vhodnou teplotu pro zpracování (15 - 20 °C).

Důležité pokyny

 • Odlévací prostory: Pokojová teplota je nejdůležitější parametr pro úspěšné zpracování EpoxyPlast B20 JAWELCAST. Doporučená pokojová teplota při zpracování EpoxyPlast B20 JAWELCAST je 20 - 22°C s maximální výškou odlitku 2 cm. Při maximální výšce odlévání není možné odlévat libovolně velké plochy, protože existuje přímá souvislost mezi exotermickou reakcí, množstvím materiálu a teplotou okolí. Pokud je exotermní teplota příliš vysoká, výsledkem je žlutá hrbolatá hmota.
 • Míchání směsi: Maximální otáčky by neměly překročit 300 ot./min. Materiál po době míchání cca 4 min přelijte do nové čisté nádoby a znovu míchejte 3–4 minuty.
 • Pokud není dosaženo minimálního množství směsi 120 gramů, může se doba vytvrzování prodloužit. V tomto případě je také možné, že vznikne ne zcela homogenní hmota a exotermická reakce je příliš nízká na to, aby se obrobek zcela vytvrdil. Doporučené minimální množství je 90 gramů (A 60 gramů + B 30 gramů), doporučené množství je 120 gramů (80 gramů A + 40 gramů B). 
 • Při odlévání větších množství: Je nutné kontrolovat teplotu směsi. Teplota směsi při chemické reakci vytvrzování by se měla pohybovat mezi 20 - 38 °C. Teplota nesmí překročit 50 °C, potom se v pryskyřici projevují nežádoucí účinky jako například žloutnutí. Pro měření směsi používejte bezkontaktní laserový teploměr. Pro chlazení řeky lze použít větrák, který fouká vzduch na řeku.

Epoxyplast 3D Složka A

100

VAROVÁNÍ! Obsahuje: 2,2'-[(1-methylethyliden)bis(4,1-phenylenoxymethylen)]bisoxirane (alkoxymethyl)oxiran (alkyl C12-C14).

H315 Dráždí kůži. H319 Způsobuje vážné podráždění očí. H317 Může vyvolat alergickou kožní reakci. H411 Toxický pro vodní organismy, s dlouhodobými účinky. P261 Zamezte vdechování prachu/dýmu/plynu/mlhy/par/aerosolů. P273 Zabraňte uvolnění do životního prostředí. P280 Používejte ochranné rukavice / ochranné brýle / obličejový štít. P305+P351+P338 PŘI ZASAŽENÍ OČÍ: Několik minut opatrně vyplachujte vodou. Vyjměte kontaktní čočky, jsou-li nasazeny a pokud je lze vyjmout snadno. Pokračujte ve vyplachování. P333+P313 Při podráždění kůže nebo vyrážce: Vyhledejte lékařskou pomoc/ošetření. P501 Obsah/nádobu likvidujte v souladu s místními/regionálními/národními/ mezinárodními předpisy. EUH205 Obsahuje epoxidové složky. Může vyvolat alergickou reakci.  

UFI: TX80-T0JR-U007-MCMQ

Epoxyplast 3D B20 Složka B

NEBEZPEČÍ! Obsahuje: 3-(aminomethyl)-3,5,5-trimethylcyklohexan-1-amin, Propylidynetrimethanol, propoxylated, reaction products with ammonia ,Cyclohexanemethanamine, 5-amino-1,3,3-trimethyl-, reaction products with bisphenol A diglycidyl, ether homopolymer

H302 Zdraví škodlivý při požití. H314 Způsobuje těžké poleptání kůže a poškození očí. H317 Může vyvolat alergickou kožní reakci. H412 Škodlivý pro vodní organismy, s dlouhodobými účinky. P260 Nevdechujte prach nebo mlhu. P303+P361+P353 PŘI STYKU S KŮŽÍ (nebo s vlasy): Veškeré kontaminované části oděvu okamžitě svlékněte. Opláchněte kůži vodou [nebo osprchujte]. P305+P351+P338 PŘI ZASAŽENÍ OČÍ: Několik minut opatrně vyplachujte vodou. Vyjměte kontaktní čočky, jsou-li nasazeny a pokud je lze vyjmout snadno. Pokračujte ve vyplachování. P310 Okamžitě volejte TOXIKOLOGICKÉ INFORMAČNÍ STŘEDISKO/lékaře. P362+P364 Kontaminovaný oděv svlékněte a před opětovným použitím vyperte.  P405 Skladujte uzamčené. P501 Obsah/nádobu likvidujte v souladu s místními/regionálními/národními/ mezinárodními předpisy.

UFI: P190-A085-400Q-9Q6S

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Epoxidové pryskyřice
Hmotnost: 3.24 kg
Barva: Čirá, Vysoce transparentní
? Doba zpracovatelnosti: Krátká
? Epoxidový systém: Epoxyplast 3D B20
Hmotnost balení: 3 Kg
Kontakt s potravinami: Ano
? Max objem lití: 2 l
Max tloušťka odlitku: 2 cm
? Odolnost proti UV záření: Ano, Maximální
Typ použití: Výroba šperků, Šperky pomocí silikonových forem, Odlévání, Laminace, Skleněné a karbonové lamináty, Geode art, Petri Art
Velikost odlitku: Malé odlitky
? Viskozita (hustota): Nízká - tekutá
Doba zpracovatelnosti / Processing time: 30 - 70 min
Poměr míchání / Mixing ratio: 2 : 1 (A +B) hmotnostně
? Čas gelace: 50-100 min
? Suchý na dotek: 12 - 16 hod
Doporučená okolní teplota / Recommended ambient temperature: 15 - 22 °C
? Hranice exhoterm: 38 °C
Brusitelný / Sandable: 2 - 3 dny
? Doporučené plné vytvrzení: 4 - 7 dní
Smrštění / Shrinkage: Nízké (<0.1 %)
? Teplotní odolnost: 70 °C
Tvrdost: 83 SHORE D
Obsah VOC / VOC content: 0 %
? Viskozita: 545 CPS
Hustota: 1,07 g/cm3
Doba míchání / Mixing time: 3 - 4 min
Minimální doporučené množství směsi / Minimum recommended mixing amount: 120 g
5
4x
4
0x
3
0x
2
0x
1
0x
Nevyplňujte toto pole:
5
D Avatar autora | 2.11.2023
Very satisfied with this product. Worked great with my art project and the resin took less than 3 days to dry. No excess bubbles and the consistency was perfect with the given instructions. Would recommend this product to schools and art programs. Would use it again for my next art project! Instructions are clear and work excellent. The artwork that used the resin got a 95% from the IB examiners which proves the greatness of this product.
5
Z Avatar autora | 3.10.2023
Naprostá spokojenost velmi dobrá pryskyřice suchá na dotek i za 9 hodin, pryskyřice je jako sklo, odlévám po vrstvách velkou pyramidu 15 cm s sušeným květem růže plus jiné i deklarace.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: